2016 / 23 Temmuz

3D PRINTING


ÜÇ BOYUTLU BASIM

Üç boyutlu yazıcı terimini ilk kez duyduğumda nasıl bir şey olduğunu, nasıl bir çıktısı olduğunu hayal etmeye çalışmıştım. Bildiğimiz yazıcılardan nasıl bir farkı vardı , nasıl üç boyutlu bir çıktı alabilecektim gibi sorularla hayal dünyamda cevaplar aramıştım. Sonrasında yaptığım kısa süreli bir araştırma sonrasında üç boyutlu yazıcının ne olduğunu öğrenmiştim. Madem ki araştırdın öğrendin, neden şimdi yazıyorsun dediğinizi duyabiliyorum. Bu yazıyı yazmamın amacı bir kaç gün önce internette dolaşırken görmüş olduğum üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilmiş tasarım ürünleri satan bir kaç web sitesi oldu.

Daha önce üç boyutlu yazıcının sağlık alanında kullanıldığını duymuştum. Hatta beni en çok etkileyen görme engelli bir annenin ultrasyon sonucunu üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen bebeğinin görüntüsüne dokunabilmesi ve onu hissedebilmesi olmuştu.  Bunun yanında üç boyutlu yazım teknolojisinin özelliklle estetik cerahisinde kullanım örneklerini görmüştüm.  Bu çalışmaların hepsi işin sağlık tarafı ile ilgiliyidi. Bu tip teknolojilerin kullanım amacının sağlık ve belli sektörlere hizmet vermek olduğunu düşünüyordum. Bu yüzden benim gözümden 3d printing belli sektörlere hizmet veren ve o sektörlerde gelişme sağlayacak bir teknoliji olarak gözükmekteydi.  Ancak üç boyutlu tekonojinin kişiye yönelik ürünler tasarlamak için de kullanıldığını görünce fikrim değişti ve bu beni biraz heycanlandırdı. Biraz araştırma yapıp bu konu ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdim .

PEKİ ÜÇ BOYUTLU BASIM NEDİR ?

Üç boyutlu baskı sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. Değişik türlerde ve tekniklerde baskı yapabilen üç boyutlu yazıcılar vardır. Üç boyutlu baskı teknolojisi  ilk olarak 1980 yıllarda kullanılmaya başlandı. İlk üç boyutlu yazıcı 1984 yılında Chuck Hull of 3D Systems firması tarafından üretildi.  Daha sonraları gelişen teknoloji ile günümüzde çok daha yaygın bir sekilde kullanılır hale geldi.

ÜÇ BOYUTLU BASIM NASIL YAPILIR ?

Üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi genel olarak bilgisayar ortamında hazırlanmış herhangi bir üç boyutlu bir nesnenin sanal olarak katmanlara bölünmesine ve her bir katmanının eritilen hammadde dökülerek üst üste gelecek şekilde basılmasına dayanır. Üç boyutlu tasarımlar bilgisayar ortamında CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) programları ile tasarlanabilir. Ayrıca herhangi bir obje üç boyutlu tarayıcılar ile taranıp sanal ortama üç boyutlu tasarım olarak geçirilebilir. Üç boyutlu tarama işlemi gerçek bir objenin analiz edilmesi ve veri toplanması ile yapılır. Bu sayede üç boyutlu taranan herhangi bir objenin birebir kopyasını basmak mümkün hale gelmektedir. Bilgisayar ortamında 3d tasarım yapmak birçok bilgisayar kullanıcısı için zor ve deneyim gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle birçok 3D yazıcı kullanıcısı başkalarının hazırladığı tasarımları bilgisayarına indirip kullanmaktadır. ShapewaysThingiverse bu tasarımların bulunabileceği web sitelerinden bazılardır. Bu web siteleri üzerinde birçok baskıya hazır üç boyutlu tasarım ücretsiz olarak indirilebilir ve basılabilir. Bu sitelerden kişisel tasarımlarınızı yapıp üç boyutlu ürün siparişi verebilirsiniz.

LEAVE YOUR COMMENT