2016 / 24 Temmuz

INTERNET OF OBJECTS


INTERNET OF OBJECTS ( NESNELERİN İNTERNETİ)

Internet of things, IoT, Türkçe deyimiyle nesnelerin interneti. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz; çeşitli panellerde, konferanslarda ve etkinliklerde üzerine konuşmalar ve tartışmalar yapılan, ve geleceğin teknolojisi olarak tanıtılan bir teknolojidir.

Peki nedir bu “Nesnelerin İnterneti”?

Internet of things’i en temel haliyle, nesnelerin internet üzerinde belirli protokoller aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurarark veri alışverişi yapabilmesi olarak tanımlayabiliriz.

Bu ifadeyi biraz daha açalım ve içini biraz daha inceleyelim;

Bir cihaz internete bağlandığında, dünyadaki internete bağlı tüm cihazlarla aynı ağa bağlanmış ve bu ağdaki tüm cihazlarla iletişim kurabilir hale gelmiş demektir. Bunu  nesneerin internetine bir örnek vererek inceleyecek olursak şöyle diyebiliriz; Buzdolabınızda kac yumuta kaldığını sensor yardımyla ölçüp, bu veriyi bulut sunucuya dakikada bir gönderebilir ve sizin cep telefonunuzdaki mobil uygulama , yumurta sayısı 3’nin altına düştüğünde size bildirim gönderebilir.  Bu durumda cep telefonunuz ve buzdolabınız bir IoT yani nesnelerin interneti, buzdolabınız ise bir IoT cihazı olmuş olur. Nesneleri internetini hayatımızın büyük biı kısmında kullanabiliriz, örneğin sabah uyandığınızda kahvenizi içebilmek için yatağınızdan kalkmadan su ısıtıcınızı akıllı telefonunuzdan çalıştırabilir, çamasır makinenizi, bulaşık makinenizi, buzdolobınızı uzaktan kotnrol edebilirsiniz.

Nesnelerin internet aslında çok da yeni olmayan bir konu. İlk örneği 1991 yılında Cambridge Üniversitesi’ndeki yaklaşık 15 akademisyenin kahve makinesinin boş olup olmadığını görebilmek için kurduğu kameralı sistemdir. Üniversitede 2001 yılına kadar kullanılan bu sistem, kahve makinesinin görüntüsünü dakikada üç kez bilgisayar ekranlarına gönderiyordu. Bu sistem çevrimiçi ve gerçek zamanlı olması sebebiyle “nesnelerin interneti” kavramının ilk örneği olarak tarihte yerini aldı. Nesnelerin internet teknolojisi saha sonra yapılan çalışmalarla birlikte günümüzde daha gelişmiş örnekleriyle hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Peki Nesnelerin İnterneti Nasıl Çalışıyor ?

Nesnelerin interneti için radyo frekans tanımlama teknolojisi altyapı olarak kullanılırken aynı zamanda NFC, barkodlar, QR kodlar gibi teknolojiler de kullanılmaktadır. Kablosuz internetin yaygınlaşması ve mobil uygulama kullanımının gelişmesiyle de geleceğin teknoljisi olan nesneerin internetini teknolojisii artık evimizde, arabamızda veya ofisimizde bulunan diğer cihazları akıllı telefonlarımızla kontrol ederek kulanmaya başladık. ‘Nesnelerin interneti’ dediğimiz geleceğin teknolojisinin en büyük faydaları son kullanıcının hayatını kolaylaştırması, zaman ve maliyetin azaltılması ve daha iyi bir müşteri deneyimi sunulması.  Bu kapsamda büyük markalar da artık bu tür teknolojileri müşterilerine sunmak için  çalışmalar yapmaya ve  yatırımlarını bu yönde yapmaya başladılar. örneğin Apple, IBM, GE, CISCO…

Peki şu anda ‘nesnelerin interneti’ hayatımızda nasıl yer alıyor?
Nesnelerin internet günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır.En çok ev aletlerinin kullanımında ve kontrolününde nesnelerinin internet  teknolojisinden faydalanılmkatadır. Nesnelerin internetinin günümüzdeki örneklerinde bazıları aşağıdaki gibidir;

Nest: Dünyada ‘’nesnelerin interneti’’ denilince akla gelen ilk girişimlerden olan Nest akıllı ev sistemleri üzerine çalışmaktadır. 2013 başında 80 milyon $ yatırım alan girişim  akıllı telefon ile iletişim halinde çalışan akıllı termostatı ve duman dedektörü  gibi ürünleri mevcuttur

Revolv: Amerika merkezli girişim olan Revolv akıllı ev sistemleri üzerine geliştirilmiş en güzel nesnelerin interneti örneklerinden biridir. Evinizdeki müzik sistemli, akıllı ampülleri, elekktrik prizleri gibi akıllı cihazları Revolv ile yönetebiliyorsunuz.

Doorbot: Evinizin kapısını siz evde yokken de açabilbilmenize imkan sağlayan bir uygulama olan Doorbot akıllı telefonunuzla ev diafonunun iletişimi  ile internet üzerinden çalışmaktadır. 1 milyon $ yatırım almış olan girişim  nesnelerin internet teknojisinin en iyi örneklerinden biridir.

iKettle: Sabah uyandığınızda mutfağa gitmeden su ısıtıcısının düğmesine basmadan akıllı telefonunuzdan kontrol edebileceğiniz bir su ısıtıcınız olsun istemez miydiniz? iKettle ile suyunuzun sıcaklığını uzaktan da ayarlayabiliyorsunuz.

SmartThings:  SmartThings akıllı telefonunuzla evinizdeki sistemleri kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Pebble:  Akıllı telefonunuz ile iletişim halinde olan akıllı saat Pebble ile aracınızın  bilgilerini kontrol edebiliyorsunuz.

LEAVE YOUR COMMENT